čtvrtek, 07 březen 2013 10:36

30 Seconds To Mars zamíří na Rock for People! A spolu s nimi Modestep, Royal Republic a Friska Viljor Featured

Written by  TZ

Po stejném „tahounu“ jako pořadatelé Rock Am Ring / Rock Im Park sáhli letos i promotéři Rock for People. A mohou tak s oprávněnou hrdostí ohlásit druhého z letošních headlinerů – kalifornskou rockovou kapelu Thirty Seconds To Mars.

Vedle již potvrzených Queens Of The Stone Age jde o další formaci, která na letošní rok ohlásila nové a miliony fanoušků po celém světě vyhlížené studiové album. V případě tria vedeného Jaredem Leto jsou očekávání na místě: poslední deska Thirty Seconds To Mars z roku 2009 s názvem This Is War byla nejen komerčně velmi úspěšná, ale pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.

„Čtyři roky od poslední desky, velmi slibné ohlasy na nový singl, výborná kondice a věhlas kapely, která se chce dle všeho stát hvězdou letošní festivalové sezony v Evropě – co více si přát?,“ říká na adresu Thirty Seconds To Mars Michal Thomes, ředitel Rock for People. Chuť tohoto festivalu, který se ve Festivalparku v Hradci Králové uskuteční mezi 2. až 5. červencem, ovšem roste s jídlem: a proto lze fanoušky navnadit i na vystoupení dubstepových či rockstepových MODESTEP. Této britské čtveřici, která před několika dny omámila narvaný pražský klub Roxy, se podařilo neodolatelně spojit dva do značné míry opačné póly současné hudby - rock a elektroniku. Podobně, jako kdysi The Prodigy nebo Pendulum.

Do Hradce Králové míří rovněž dva hudební pozdravy ze Švédska. Garážmistři ROYAL REPUBLIC z Malmö razí praxi přímočarého soundu s prvky punku a rock and rollu. Ano, v jejich produkci lze vystopovat vliv populárních The Hives, avšak cítíme v něm méně retra a více originálního přístupu. Mimochodem – pražská premiéra Royal Republic na strahovské 007 nadchla, stejně jako repete v Lucerna Music Baru. V Hradci to bude výživné pro fans z celé republiky, vzkazují tito sympatičtí Švédové ze svého aktuálního turné.

To indie-folk-rockoví FRISKA VILJOR (zrozeni 2005 ve Stockholmu) si na Rock for People odbudou svůj tuzemský debut. A jsou typickou ukázkou toho, jak lze zúročit titěrnou práci na svém promotion: po předloňském a loňském harcování po showcasových přehlídkách a festiválcích se letos tito usměvaví hippíci propracovali do popředí line-upu festivalů jako Hurricane … anebo Rock for People! Doporučení? Už třeba název jejich čerstvého, v pořadí pátého alba Remember Our Name. Protože název Friska Viljor si po letošním RfP budou svědci jejich koncertu pamatovat opravdu dlouho.

Rock for People na nadcházejícím 19. ročníku nabídne kombinaci prověřených jmen a nových talentů doporučených evropskými showcasovými přehlídkami. Dosud byly potvrzeny kapely Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK), Papa Roach (US) či A Day To Remember (US). Pozor! V prodeji jsou už poslední stovky vstupenek v ceně 1 400 Kč (po registraci za 1 300 Kč). Poté cena stoupne na 1 550, respektive 1 450 korun. Více informací na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople.


THIRTY SECONDS TO MARS
Jedna z nejzajímavějších a nejpopulárnějších kapel z rockově úrodné Kalifornie vznikla původně jako rodinný projekt bratří Letových v roce 1998. Jared Leto, frontman skupiny, zpívá a hraje na kytaru, prošel několika uměleckými školami a popularitu sbírá i coby hollywoodský herec. Jeho starší bratr Shannon, bubeník kapely, se na filmovém plátně objevuje čas od času také a rovněž se věnuje fotografii. Třetím členem Marsů je původem bosenský Chorvat Tomislav Miličević, kytarista, varhaník a houslista.

Kapela má za sebou tři alba, přičemž poslední z nich This Is War považuje za zcela přelomové. Vznikalo ve velmi pohnutém období jejích osobních i profesních peripetií. Jared Leto vzpomíná: “Zabralo to dva roky, došli jsme do pekla a zpátky. V jednom momentě jsem měl pocit, že je to náš konec, ale nakonec z toho všeho vzešla užitečná zkušenost změny. Není to moc o vývoji, je to prostě revoluce. Něco jako příchod nového věku.”

Kapela se spojila při přípravě alba s jedněmi z nejlepších producentů současnosti Floodem (U2, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Smashing Pumpkins) a Stevem Lillywhitem (U2, The Rolling Stones, Peter Gabriel). Jared vysvětluje: “Flood má karmickou schopnost pracovat s kapelami a lidmi, kteří jsou uprostřed období intenzivních změn svého kreativního života. Věděli jsme, že chceme něco jiného, nového a neočekávaného. A Flood byl ideální průvodce na téhle cestě.”

Za výjimečný prvek alba lze považovat i unikátní spoluúčast tisícovek členů fanouškovské komunity zvané Echelon. Ti se na nahrávce podíleli jednak živě na jednom z koncertů a hlavně také prostřednictvím takzvaného Digitálního Summitu, který v srpnu 2009 umožnil fanouškům z celého světa včetně Iránu stát se spolutvůrci alba přes nahrávky zaslané po internetu prostřednictvím TwidVid. Kapela si této spolupráce velmi cenila a doposud ji považuje za integrální součást alba a jeden z jeho určujících elementů. Nejen proto se stala nahrávka This Is War komerčně velmi úspěšnou a pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.

Mezi headlinery letošního RfP se tak řadí kapela, jež prodala již přes 3,5 milionů kusů alb, jejíž videa posbírala řadu ocenění (MTV Video Music Award, Fuse Award, Kerrang! Award) a kterým Youtube napočítalo již přes 100 milionů zhlédnutí. K více než pěti stovkám koncertů (namátkou z největších festivalů Lollapalooza v USA, Pinkpop v Holandsku, Download v UK, Rock am Ring v Německu či japonský Summer Sonic) tak přibude letos i možnost pro české fandy, zažít její unikátní show na hradeckém letišti.

www.thirtysecondstomars.thisisthehive.net
www.facebook.com/thirtysecondstomars
https://twitter.com/30Secondstomars
www.youtube.com/30secondstomars
http://www.youtube.com/30secondstomarsVEVOMODESTEP
Tahle čtyřčlenná parta z Londýna vznikla teprve v roce 2010, ale napřáhnuto má výtečně – to dokázala i skvělá atmosféra v přeplněném pražském klubu Roxy před pár dny při jejich první návštěvě Prahy. To jen potvrdilo šťastnou volbu teamu RfP, který měl tento kvartet v hledáčku už vloni…

Průlom pro Modestep nastal po festivalu Download v roce 2011. “Měli jsme dost nahnáno…,” vypraví nyní již pobaveně kapela. “Dělali jsme před vystoupením interview a řekli nám: ‘Připravte se na to, že pokud nejste rockeři, vymetou vás na Downloadu z pódia plechovkama.’ My jsme si zase říkali: Tak, naše první velká show, no výborně, co se tady do pytle semele, to neskončí dobře…’” Naštěstí se kapela bála zbytečně. Namísto vrhačů plechovek se v kotli zmítaly tisíce odvázaných mosherů a desítky lidí se v nadšeném deliriu vrhaly z pódia zpět do davu – svatyně rocku přijala tyhle elektronikou načichlé týpky za své.

Kam nakonec Modestep zamíří, ještě není úplně jisté. Ale je jasné, že jejich ochota postavit se proti konvenčním stylovým představám se jím vyplatila od prvního okamžiku, kdy začali s muzikou v bytě na severu Londýna. Jejich kariéra začala online, videa mají na 45 milionů zhlédnutí na YouTube – což potvrzuje, že kapela má již teď, v době kdy vydává první album Evolution Theory, neskutečně velkou fanouškovskou základnu. A experti dodávají, že Modestep dokázali nyní spojit dva do značné míry opačné póly současné hudby, rock a electro podobně jako The Prodigy nebo Pendulum.

A je čerstvě prokázáno, že si bude rozumět i s českými fandy: kapela byla z přijetí v plném Roxy nadšena a označila v sociálních médiích pražské auditorium za favorita v soutěži o nejlepší publikum turné. Nadšené reakce českých fandů to potvrzují a tak doufáme, že i v Hradci se potvrdí slova jednoho z pražských návštěvníků koncertu Modestep na Instagramu: “Nepopsatelná atmosféra! Něco mezi nebem a zemí!“

www.modestep.com
www.facebook.com/modestep
https://twitter.com/modestep
www.youtube.com/modestepUKROYAL REPUBLIC
Švédská garážovka Royal Republic vznikla v roce 2007 v Malmö. Její přímočarý sound s prvky punku a rock and rollu může odkazovat k populárním The Hives, cítíme v něm však méně retra a více originálního a vlastního přístupu. Přesvědčili se o tom ostatně i čeští fanoušci na podzim minulého roku, kdy se kapela zastavila v Praze během turné k aktuálnímu albu Save The Nation.

Skupina zaujala již svým prvním albem We Are The Royal v roce 2010 jak kritiku, tak posluchače a DJe v rockových rádiích. Jejich pecka Tommy Gun se propracovala až na první pozici Rockchart MTV.

Charismatický frontman kapely Adam Grahn si zakládá na originalitě a k současnému směřování kapely říká s nadsázkou: “Někteří lidé nás měli rádi i proto, že na první albu nebylo moc dynamiky, bylo to jen takové “Aaaaaargh!!!” od začátku do konce. Ale my jsme mnohem všestrannější muzikanti! Čili Save The Nation není o změně zvuku, ale o tom, že máme mnohem více co nabídnout a chceme rozšířit naše možnosti. A v den, kdy někdo řekne, že Royal Republic zní jako někdo jinej, začnu vraždit! ” Je však téměř jisté, že ve futrálech kapely zůstanou jen kytary a bicí a z hradecké stage se vstříc fandům ponesou jen dávky rytmů, slov a tónů a zejména energie, jíž jsou Royal Republic proslulí.

http://www.royalrepublic.net/
http://www.facebook.com/royalrepublic
http://www.youtube.com/royalrepublicFRISKA VILJOR
Indie-folk-rockoví, a v jistých momentech čistě folkoví, Friska Viljor se zformovali v roce 2005 ve Stockholmu. Jsou typickou ukázkou toho, jak lze zúročit titěrnou práci na svém promotion: po předloňském a loňském harcování po showcasových přehlídkách a festiválcích se letos tito usměvaví hippíci propracovali do popředí line-upu festivalů jako Hurricane … anebo Rock for People! Tato dvou až pětičlenná formace během sedmi let své veselé existence stihla vydat už pět alb; zaujala už debutem Bravo! a sebevědomí vtělila i do názvu toho posledního z letošního ledna - Remember Our Name

„S Friska Viljor jsem se setkal na partnerských showcase festivalech Great Escape a Reeperbahn. Viděl jsem je jako kapelu, tak v redukované sestavě, kdy pod stejným názvem vystupují pouze zpěvák-mandolinista a kytarista. Oboji je skvělé, příjemné písničky, které vás chytnou na ´první dobrou´, žádné těžké a pochmurné řešení světa, pohodička... Ze Švédska český národ přijal za své The Hives, nyní jsou na řadě Friska Viljor!,“ vzkazuje Michal Thomes.

http://www.friskaviljor.net/
přečteno: {hits}1901{/hits} krát

Read 2687 times
http://beatlife.cz/images/logo_hlavicka_inv.png     HOME   Hudba   Kultura   Lifestyle   Rozhovory