pondělí, 11 srpen 2008 09:12

Breakdance, obecně Featured

Written by  Marxadus

breakdanceKrásný letní den, vlastně už podvečer. Slunce už začíná zapadat a na ulice vycházejí první B-Boyové se svými crews. Setkají se s jinou crew u velkého plátna rozprostřeného na zemi, na kterém pak následně dělají jakési nepochopitelné akrobatické a gymnastické kousky, podivně se pohybují na rukách a nohách, nadávají si navzájem a každý z nich chce ukázat, že je lepší, než ti ostatní.

Možná jste něco takového už viděli. Že ne? No, tady asi ne, ale někde v Bronxu v New Yorku to tak být může. Bronx je totiž samotnou kolébkou tohoto gymnastického a akrobatického soutěžení, kterému se říká breakdance. A tak si dáme trochu té historie, ať už proto, abychom zabavili šprty, kteří se teď nemají co šprtat, anebo ty, kteří chtějí ve své crew machrovat, jací jsou borci, když znají historii breakdancu. V Bronxu se, jak už jsem zmínil, tento tanec vyvinul.

Začal se vyvíjet na začátku 70. let minulého století a byl, jako i dnes, populární především v kategorii mládeže. Byl to v podstatě způsob, jak mohli lidé mezi sebou bojovat či soupeřit bez jakéhokoliv tělesného kontaktu. Breakdance se tak stal fenoménem a i v dnešní době si drží svou popularitu. Vznikly tak i mezinárodní prestižní soutěže (jako třeba Redbull BC One nebo Battle of the Year), kde se sjíždějí, jak se říká, ti nejlepší z nejlepších, aby ukázali, co v sobě mají. Breakdance se také řadí především do hip-hopové kategorie, jednak kvůli oblečení, do kterého se jednotliví tanečníci oblékají a jednak podle hudby, podle které tančí.

Breakdance je tanec energický a svižný. Mnoho lidí ho má za životní styl. Tanečník breakdancu se nazývá B-Boy nebo (v případě tanečnice) B-Girl. B-Boy zkráceně znamená Bronx-boy, jiní však tvrdí, že třeba breakdance-boy. B-Boys se mnohdy i organizují do tzv. crews, což jsou vlastně taneční party. B-Boyové mezi sebou uspořádávají tzv. battles, což znamená doslova boj, tedy soupeření mezi jednotlivými B-Boys nebo crews. V battlu se každý z tanečníku snaží překonat toho druhého a o tom, kdo byl lepší, rozhodne buď okolní dav, anebo porážku může přiznat sám B-Boy. Tanečníci by to však nebyli, kdyby neměli na co tančit. Proto tančí na různé žánry hudby od klasické rapové po svižný funk, popřípadě mix obojího.

Pokud jste někdy breakdance viděli, mohli jste si všimnout, že breakdance obsahuje prvky gymnastiky, akrobacie, bojových umění i samotného tance. Ano, je to směs všeho. Pokud se to ale spojí dohromady, může vzniknout velmi efektivní výsledek. Tanečník musí být hodně kreativní, protože si musí vytvořit vlastní prvky, které pak spojí.

Základní prvky se dělí asi takto: Toprock - prvek, který tanečník provádí "jen na nohách". Tím obvykle začíná celý svůj tanec a ukazuje svůj postoj a náladu. Breakdance 4Každý tanečník si tvoří vlastní styl toprocku. Z toprocku pak tanečník přechází do footworku, freezu nebo powermovu. Footwork - hodně často tanečníky používaný prvek. Tanečník se obvykle v tomto prvku podpírá o ruce a nohy a různě se přetáčí, překládá končetiny a dělá různé další triky. Základním footworkem je six-step. Powermove - prvek spíše pro pokročilejší a zdatnější tanečníky. Tanečník používá hlavně ruce, hlavu či ramena a triky tohoto prvku jsou především o jakémsi otáčení těla "ve vzduchu" - bez použití nohou (ty se v powermovech používají jen ojediněle). Je to celkem dost náročný prvek a většinou vyžaduje hodně času, trpělivosti a potu na zvládnutí. Jako základní powermove se považuje především windmill. Freeze - doslovně zmrazit. Tanečník rovněž, jako u powermovů, používá hlavně ruce, ramena a hlavu. Freezy jsou o tom zůstat co nejdéle stát v jedné z mnoha krkolomných poloh. Mezi ty nejzákladnější se řadí např. baby freeze, chair nebo stojka na rukách - tzv. handstand. Suicide - doslova sebevražda. Tanečník chce napodobit moment ztráty kontroly a následného pádu, který je efektivně doprovázen jakýmsi otáčením ve vzduchu. Suicidy se používají především k přechodům na jiné triky či prvky nebo k ukončení celého tanečníkova tance. To je asi tak vše obecné k breakdancu. No.2 bude spíš už takový How To, kde si ukážeme pár základních triků. Takže peace a tančete breakdance!

Read 4780 times
http://beatlife.cz/images/logo_hlavicka_inv.png     HOME   Hudba   Kultura   Lifestyle   Rozhovory