Náš web sledují i netanečníci ale přesto má tanec ledacos nabídnout i jim, hlavně co se týče v oblasti podívané na skvělou show. A v nejlepším případě to někoho může zahnat na zkoušku nějaké skupiny u něj ve městě. Proto dovolte, abych Vám představil Quick Crew!
Ou, Ou, Ou, tak toto již tady dlouho nebylo! Připravuje se obrovský projekt s názvem ,,Bboy Lifestyle''! Alien Ness, Freeze, Huher, Ken Swift, Roxrite, Mr Freeze, Mr Wiggles, Kingz of Warsaw, všechna tato jména, které jsou nutností pro každého znalce Breakdancu se obejeví na této kompilaci, která vyjde na DVD. O natáčení, postprodukci a další technické stránky tohoto projektu se stará Studio Visual Terror a Vy se můžete těšit na opravdovou nálož.
Dnešním článkem a avízem o tomto projektu, Vám také níže pod článkem ukážeme první teaser, ve kterém se objevil Bboy Bartazz z crew Kings Of Warsaw, která má na svém kontě nespočet vítezství. Už z tohoto poměřně krátkého videa, můžete usoudit, neskutečný level všech tanečníků. Bartazz nepředvádí zázračné air tracky, ale doslova Vás pohřbí svým Footworkem! Celý projekt organizuje a sponzoruje label Od Hemp Gru - Dill Gang. Stay Tuned, máme se na co těšit!
www.mcdarce.com uvádí, za podpory www.kingsstyle.eu HD video na počest všech bboys, ke kterým chová obrovskou úctu, jakožto k nedílné součásti Hip-Hopové kultury. Videoklip je také zkomponován s upoutávkou na Darceho druhé CD - Four Seasons, které by se mělo objevit příštím rokem.
O střih a realizaci se postaral sám Darce. Jako hudební podklad k první polovině klipu Darce použil známou píseň od Chase and Status - Against all odds(feat. Kano), v druhé části, můžeme slyšet beat od producentů z polského Staytrue labelu NNFOF(No Name Full Of Fame), kteří se mimo jiné podílejí svými beaty na Darceho druhém CD. Snímky, byly realizovány v Třinci.
Jak čas běží a street dance se u nás věnují stále novější a mladší tanečníci, původní kontext a kořeny českého street dance se nám stále více vzdalují.
Myslím, že jen menšina současných tanečníků má představu o tom, jak to tu vypadalo před 10, 15 lety, a jak složitou a náročnou cestu jsme museli urazit, abychom se dostali, tam kde jsme teď. Pojďme si to tedy společně připomenout…
Na moje otázky odpovídal Martin Fiedler alias Fidli (Beat Up Brno), Ladislav Kabát a.k.a LayDee (Alyaschca crew Olomouc) a Adam Šeda z brněnského Dynamicu.
Street Dance Kemp je v současnosti asi nejlepší letní taneční akce na světě, a to hlavně kvůli obrovskému počtu tanečních hvězd a legend z celého světa, které se sejdou v jeden týden na jednom místě.
A splněným snem českého tanečníka je, že je to právě v České republice – konkrétně v Jedovnicích u Brna v areálu autokempu Olšovec. Za organizaci této akce stojí brněnská taneční skupina Beat up v čele s Martinem Fiedlerem alias Fidlim, který tento taneční kemp uspořádal poprvé v roce 2003 a od té doby se rozrostl do neuvěřitelných rozměrů a získal po celém světě takovou prestiž, o jaké by se nám v ČR dříve ani nesnilo.
I díky tomuto skvělému jménu k nám do česka tak poslední roky proudí kolem stovky špičkových lektorů a tanečníků z USA, Kanady, Japonska, Brazílie, Francie, Německa, Finska, Itálie, Ukrajiny, Ruska, a dalších 20 zemí.
Dance Floor Attack je nejprestižnější battle českých street dance skupin, který se každý rok v lednu koná v Hradci Králové a pořádá ho místní taneční skupina T-Bass.
Na tuto soutěž se nemůže přihlásit každý, ale skupiny jsou pozvány na základě svých úspěchů v daný rok a některé musí také projít preselekčním battlem, který pomůže vybrat ty nejlepší.
Letošní ročník je už dva měsíce za námi, ale pojďme si připomenout prostřednictvím videí.
Nejprve se podíváme na DEMA jednotlivých skupin:
Letem světem českou taneční scénou - Last Minute (Praha)
Written by katka.danceLast minute je taneční skupina z Prahy, která vznikla v roce 2005 – slovy jejich členů: ,,za účelem obrovské vůle a chtíče tancovat, tancovat a tancovat. Motivující a zásadní rozhodnutí k založení vlastní crew pro nás byl HIP HOP a vše co s tímto stylem úzce souvisí, včetně hip hopové kultury.“
Mezi nejznámější tanečníky této skupiny patří Tomáš Kováč (Malej Nigga), Martin Furch (Angelpop), Filip Kasal (Fíla), Tomáš Gábor (Zizu) a David Lajpert, kteří jsou zároveň jejími trenéry. Velkou předností této pětice (battle crew) je perfektní zvládnutí taneční techniky jednotlivých stylů.
Každý má ještě svou ,,specializaci" - tedy svůj oblíbený taneční styl, ve kterém se snaží co nejvíce zdokonalovat a rozvíjet (Malej Nigga - hip hop, Angel - pop, Fíla - lock, Zizu - house a David - break).
Juste Debout je nejprestižnější street dance battle na světě.
První Juste Debout proběhl v roce 2002 v Paříži a do této doby se v hlavním městě Francie každý rok utkají nejlepší současní tanečníci a je to asi nejvyšší laťka, jakou streetdancer v oblasti battlů může dosáhnout.
Protože Juste Debout je soutěž celosvětová, probojovat se do hlavního pařížského kola není jednoduché – tanečníci museli projít preselekčními koly v jednotlivých státech a postup do finále ve Francii si vybojovat!
Letos tyto preselekce proběhli v Číně, Japonsku, Singapouru, Holandsku, Spojených státech, Francii, Velké Británii, Řecku, Švýcarsku, Finsku a Švédsku. O výsledcích jednotlivých pařížských battlů letos rozhodovala porota ve složení: Legend (USA) - popping, Meech (FR) - hip hop, Khan (Korea) - locking a Terry Brooklyn (USA) - housedance. O hudbu se starali Dj Yugson, Dj Taj Mahal, Dj Romento (popping), Dj Asphalte (popping), Dj Luckylock (locking), Dj Didier (house), Dj Guiu (house), Dj KC (experimental), Dj Sly (La Boom) a Dj Prophet (La Boom).
Letem světem českou taneční scénou - High Edition (Brno)
Written by katka.danceSkupina High Edition vznikla trochu netradičním způsobem. Tito tanečníci se poprvé daly dohromady v elitní složce taneční skupiny Dynamic (Hlavní Elita – odsud název High Edition) a v roce 2007 se rozhodli osamostatnit (především kvůli neshodám s vedením Dynamicu) a vytvořili si svou vlastní crew. Součástí High Edition jsou známí tanečníci jako je napříkald Mira Štolfa, Hanka Valová, Alina Matějová, Tereza Krpcová, Emil Polhoš či Radek Hýbal. K výrazným úspěchům můžeme zařadit třeba 3. místo v choreografiích na Mistrovství ČR pod CDO v roce 2008, finále crew vs. crew battlu na Beat Streetu 2008 nebo účast v semifinále na Dance Floor Attacku 2008, atd. Další podrobnosti o skupině High Edition najdete na: highedition.com.
Letem světem českou taneční scénou - BDS Academy (Praha)
Written by katka.danceTaneční škola BDS datuje svůj vznik na březen roku 2006. Taneční historie jejích členů ale sahá daleko do minulosti. Zakládající členové Miro Olšavský a Fero Bodnár už v roce 1997 na Slovensku společně založili taneční skupinu BDS (Body Dance Stamp).
Miro ještě předtím v roce 1995 založil skupinu Stamp , Fero se podílel na vzniku Body Dance crew. Nejuznávanějšími současnými tanečníky BDS jsou kromě výše zmíněných i Daniel Lipták (Deen), Andrej Urysiak (Andy), Jan Fena (Pitkin), Jan Brejla (Redboy), Vahe Akopjan Gagiky (Wahe), Kateřina Kvasnicová (Káka) a Martina Kvasnicová (Máka) a další.
Letem světem českou taneční scénou - Dynamic (Brno)
Written by katka.danceTaneční skupina Dynamic vznikla v roce 1992 pod vedením Evici Šedové. V prvních letech své existence tato taneční škola pořádala spíše kurzy společenských tanců, plesy a fungovala po názvem Taneční studio 6.
Kolem roku 2000 se začala určitá skupina tanečníků této školy zajímat o street dance a začaly tak vznikat první složky, zaměřené výhradně na tyto taneční styly (street dance byl v Dynamicu od počátku spojován se jménem Adam Šeda). Dynamic se postupně rozrostl z malé skupiny na největší taneční školu v Brně. Dynamic dnes netancuje jen street dance, ale má pod sebou i různé taneční a cvičební kurzy (společenské tance, zumba, aerobic, apod).
Letem světem českou taneční scénou - Beat Up (Brno)
Written by katka.danceBeat Up byl jednou z vůbec prvních crew v ČR, která se hned po svém vzniku zaměřovala výhradně na taneční styly streetdance. V této skupině začínala obrovská spousta tanečníků, kteří později založili své vlastní skupiny a vydali se svou cestou.
Vznik skupiny je datován na rok 1993, kdy vzniklo Beat up trio (Fidli, Seki a Hana Štoudková), v roce 1995 se skupina rozrostla o další členy a začala tak její dlouholetá taneční kariéra, která pokračuje dodnes. Beat Up postupně rozšířil své působiště z Brna do dalších měst – Ostravy a Zlína.
Mezi nejznámější Beat Upácké osobnosti patří Fidli (Martin Fiedler), Luigi (Petr Purč), Zizoe (Zuzana Veselá), Purpur, Siňor, Trisha, Monika Bársyonová, Hanka Křepelková, Dawe Polák a spousta dalších. Z Beat Upu pochází také známé tanečnice Mickeyna Pospíšilová a Tess Lempartová.
Letem světem českou taneční scénou - Alyaschca crew (Olomouc)
Written by katka.danceAlyaschca crew vznikla na konci roku 2004 pod taktovkou 3 tanečníků – LayDeeho, Blabla Dejva a Alči. Alča s LayDeem začínali v brněnském Beat Upu a Blabla Dejv v olomouckém Rytmusu. Aylaschca se od většiny českých známých skupin liší především tím, že nemá jednotlivé taneční složky obsazené začínajícími tanečníky, ale pouze pár členů (8), kteří se věnují konkrétním tanečním stylům. Patří mezi ně LayDee (Láďa Kabát), Alča Bělešová, Adam Klempár, Tequila (Zuzka Marešová), Filos (Filip Obšil), Kája Hejlová, Eliss Spáčilová a Půůů (Michal Kudela).
Mezi bývalé AC tanečníky patří například Janča Jelínková nebo David Zapletal (BlaBla Dejv). Alyachca stála od roku 2005 za organizací jednoho z nejuznávanějších českých battlů – Druhé šance, která proběhla letos v říjnu naposledy. Na pozvání této skupiny zavítali do ČR takové taneční legendy jako Joseph Go, Caleaf Cellers, Didier, Rabah, Buddha Stretch nebo dokonce zakladatel lockingu – Don Campbell. V minulosti měla Aylaschca na starosti i jiné akce – například AMC battle, Battle 4 Dancers nebo Style 2 Skillz. V současné době chystá Alyaschca společně s Hollywood Starz nový battle s názvem Chance 2 Honor (2.4.2011 v Kojetíně).
Krásný letní den, vlastně už podvečer. Slunce už začíná zapadat a na ulice vycházejí první B-Boyové se svými crews. Setkají se s jinou crew u velkého plátna rozprostřeného na zemi, na kterém pak následně dělají jakési nepochopitelné akrobatické a gymnastické kousky, podivně se pohybují na rukách a nohách, nadávají si navzájem a každý z nich chce ukázat, že je lepší, než ti ostatní.
Možná jste něco takového už viděli. Že ne? No, tady asi ne, ale někde v Bronxu v New Yorku to tak být může. Bronx je totiž samotnou kolébkou tohoto gymnastického a akrobatického soutěžení, kterému se říká breakdance. A tak si dáme trochu té historie, ať už proto, abychom zabavili šprty, kteří se teď nemají co šprtat, anebo ty, kteří chtějí ve své crew machrovat, jací jsou borci, když znají historii breakdancu. V Bronxu se, jak už jsem zmínil, tento tanec vyvinul.
Začal se vyvíjet na začátku 70. let minulého století a byl, jako i dnes, populární především v kategorii mládeže. Byl to v podstatě způsob, jak mohli lidé mezi sebou bojovat či soupeřit bez jakéhokoliv tělesného kontaktu. Breakdance se tak stal fenoménem a i v dnešní době si drží svou popularitu. Vznikly tak i mezinárodní prestižní soutěže (jako třeba Redbull BC One nebo Battle of the Year), kde se sjíždějí, jak se říká, ti nejlepší z nejlepších, aby ukázali, co v sobě mají. Breakdance se také řadí především do hip-hopové kategorie, jednak kvůli oblečení, do kterého se jednotliví tanečníci oblékají a jednak podle hudby, podle které tančí.