neděle, 28 srpen 2011 08:59

DMX je zpátky ve hře! Featured

Written by  D-Toc

DMX, celosvětové známý fenomén... umělec známý svými tracky jako například "Where the hood at" nebo "We in here", ale také člověk známý svými problémy se zákonem byl před pár dny propuštěn a velmi se činí.

První zajímavou věcí je rozhovor pro časopis Vibe, který si ho pozval do redakce a zeptal se ho na pár otázek, týkajících se zejména jeho možného upsání pod Rick Rossův label Maybach Music Group.

Přečtěte si sami:


 

Vibe: You got major labels interested?
DMX: Yeah. Actually, Rick Ross’ peoples wrote me a letter while I was in here.
Vibe: What!
DMX: Yeah like ‘Yo we got a home for you. We’ll pick you up in a limo. Just come to Miami. Just come, we got you.’

Vibe: Oh wow, have you thought about that?
DMX: I’m thinking about it. It was a good feeling. I respect him as an artist, and I would like to work with him. But he got the whole Illuminati thing going on. I got fans who write me like ‘I’m glad you’re not a part of that.’ And I don’t know what it’s really about entirely. So it might be like a good thing.

Vibe: That’s crazy man. Because I don’t know if you heard but right now Rick Ross is on fire. Maybach Music Group signed up a whole bunch of people. Wale, Pill–and they’re really doing it man. That would be a crazy power move if you guys joined up.
DMX: Yeah. I have respect for him and he expressed interest that he wanted to work with me while I was out. So I definitely want do a song with him, but I don’t know about the record label thing. I would have to see what his camp is like and feel people out. I’m not the average artist.

 

Následně DMX vydal pár týdnů poté několik songů, z něhož nejvíc jsou úspěšné "Sucka 4 Love" či freestyle remix songu "Otis" s Busta Rhymes. Mezi nejčerstvější informace patří zejména ta, že pracuje na svém již sedmém studiovém albumu, které prozatimně pojmenoval "Redemption Of The Beast".

Mezi jisté producenty patří Swizz Beatz, Dame Grease či Caviar. Je jisté že dře a vychutnává si svobodu plnými doušky: "I kind of took it back to how I felt on my first album — the hunger, the energy, the hardness of it. I’ve had a lot of late nights in the studio, getting it in, getting it back to where it’s supposed to be, bringing hip-hop back to where it’s supposed to be. It’s not at a good place right now… [There's] a lot of whack rappers out there. It’s too corny." A tak věříme, že DMX dotáhne album do konce a nebude mít do té doby problémy se zákonem :)

 přečteno: {hits}907{/hits} krát

http://beatlife.cz/images/logo_hlavicka_inv.png     HOME   Hudba   Kultura   Lifestyle   Rozhovory